Vishay/Dale RNC60H1172DSRE6
RNC60H1172DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1172DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.7K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1172DSRE6.pdf
Availability of RNC60H1172DSRE6
QUANTITY
RNC60H1172DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1172DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1172DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1172DSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1172DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1172DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1172DSRE6
Crystal 10.0000MHz 30ppm Series 60 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 1.25A 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 19.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 3.5A 88 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT datasheet.pdf