Vishay/Dale RNC60H1173BSB14
RNC60H1173BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1173BSB14
Brief Description
RES 117K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1173BSB14.pdf
Availability of RNC60H1173BSB14
QUANTITY
RNC60H1173BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1173BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1173BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)117k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1173BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1173BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1173BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1173BSB14
RES CHAS MNT 4K OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 12PS FRONT MT AU datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT PIN datasheet.pdf