Vishay/Dale RNC60H1182BSB14
RNC60H1182BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1182BSB14
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1182BSB14.pdf
Availability of RNC60H1182BSB14
QUANTITY
RNC60H1182BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1182BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1182BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1182BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1182BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1182BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1182BSB14
IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 22PS GOLD WW R/A datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY 20A SCREW-ON QC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 42COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
16MM SS ROBUST SWITCH datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX8759 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T SOLDER SHORT datasheet.pdf
IC MONITOR QUAD UV/OV 16LFCSP datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf