Vishay/Dale RNC60H1182BSBSL
RNC60H1182BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1182BSBSL
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1182BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1182BSBSL
QUANTITY
RNC60H1182BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1182BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1182BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1182BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1182BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1182BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1182BSBSL
RES SMD 5.11KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
FILTER LOWPASS GSM/CDMA 1810MHZ datasheet.pdf
MOD INSERT 1/2SIZE 2PORT WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
BOARD DEMO 16BIT 80MSPS LTC2183 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PCIE X4 GENERATION 2 CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT SKT datasheet.pdf