Vishay/Dale RNC60H1182BSRSL
RNC60H1182BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1182BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1182BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1182BSRSL
QUANTITY
RNC60H1182BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1182BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1182BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1182BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1182BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1182BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1182BSRSL
ROUND SPACER #4 PVC 1-1/4" datasheet.pdf
CAP CER 560PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ASSY PBTN STATION datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN 3.50 MTH-12 TB50 BK datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
BACC 11C 2#20 9#10 SKT PLUG NI datasheet.pdf
47UF 63V 6,3X11 datasheet.pdf