Vishay/Dale RNC60H1183BSRE6
RNC60H1183BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1183BSRE6
Brief Description
RES 118K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1183BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1183BSRE6
QUANTITY
RNC60H1183BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1183BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1183BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1183BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1183BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1183BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1183BSRE6
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 9POS datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
PAC-FJ40-F-5.0M CBL ASSY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE RECT 1A 200V 25NS DO-214AA datasheet.pdf
SHOULDER SCREW datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS datasheet.pdf