Vishay/Dale RNC60H1200DSRSL
RNC60H1200DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1200DSRSL
Brief Description
RES 120 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1200DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1200DSRSL
QUANTITY
RNC60H1200DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1200DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1200DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1200DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1200DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1200DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1200DSRSL
STRAIN RELIEF 15 POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
RES 330K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf