Vishay/Dale RNC60H1201BSRE6
RNC60H1201BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1201BSRE6
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1201BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1201BSRE6
QUANTITY
RNC60H1201BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1201BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1201BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1201BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1201BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1201BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1201BSRE6
DIODE ARRAY GP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
IC TRIPLE INVERTER 8-XQFN datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 90FBGA datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG RED 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 305 TYPEA 36POS datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf