Vishay/Dale RNC60H1201BSRSL
RNC60H1201BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1201BSRSL
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1201BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1201BSRSL
QUANTITY
RNC60H1201BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1201BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1201BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1201BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1201BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1201BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1201BSRSL
CONN SPRING 7POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CABLE COAX PLEN RG59 20AWG 1000' datasheet.pdf
LAMP SILICONE CAP T-1S BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DSC 128KB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E BLK datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf