Vishay/Dale RNC60H1201FRB14
RNC60H1201FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1201FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1201FRB14.pdf
Availability of RNC60H1201FRB14
QUANTITY
RNC60H1201FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1201FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1201FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1201FRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1201FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1201FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H1201FRB14
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PAR 520K 4CH 44MQFP datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 12GHZ 16QFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf