Vishay/Dale RNC60H1210BSB14
RNC60H1210BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1210BSB14
Brief Description
RES 121 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1210BSB14.pdf
Availability of RNC60H1210BSB14
QUANTITY
RNC60H1210BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1210BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1210BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1210BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1210BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1210BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1210BSB14
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC BATT CHRGR CONST I/V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 40MHZ 24-QSOP datasheet.pdf
TOOL HAND VERT HEADER 11ROW 6COL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 19A D2PAK datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM TR-LEVEL SMD datasheet.pdf