Vishay/Dale RNC60H1210BSBSL
RNC60H1210BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1210BSBSL
Brief Description
RES 121 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1210BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1210BSBSL
QUANTITY
RNC60H1210BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1210BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1210BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1210BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1210BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1210BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1210BSBSL
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 2512 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C/SMBUS 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 430MA 420 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CAP MICA 3600PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC LINE DVR/RCV M-LVDS 14SOIC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MPU I.MX6S 1.0GHZ 624MAPBGA datasheet.pdf
SMIA55 CAMERA SOCKET BOTTOM CONT datasheet.pdf
LED ASSY RA 5MM 3LD Y/G WHT DIFF datasheet.pdf