Vishay/Dale RNC60H1211FSRSL
RNC60H1211FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1211FSRSL
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1211FSRSL.pdf
Availability of RNC60H1211FSRSL
QUANTITY
RNC60H1211FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1211FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1211FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1211FSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1211FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1211FSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1211FSRSL
CAP CER 56PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
PWRBLADE V/T HDR datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf