Vishay/Dale RNC60H1213FRBSL
RNC60H1213FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1213FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1213FRBSL.pdf
Availability of RNC60H1213FRBSL
QUANTITY
RNC60H1213FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1213FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1213FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1213FRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1213FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1213FRBSL Details Description
Related parts for RNC60H1213FRBSL
MOSFET N-CH 600V 10A TO-220FP datasheet.pdf
6062 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
LED 7MM AMBER PMI W GASKET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 150 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
DUMMY SOLID BLOCK RA HDR datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
0.5 ヘ CMOS 1.65 V to 3.6 V Dual SPDT/2:1 Mux in Mini LFCSP Package IC datasheet.pdf