Vishay/Dale RNC60H1240BMRE6
RNC60H1240BMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1240BMRE6
Brief Description
RES 124 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1240BMRE6.pdf
Availability of RNC60H1240BMRE6
QUANTITY
RNC60H1240BMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1240BMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1240BMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1240BMRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1240BMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1240BMRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1240BMRE6
ROUND SPACER 0.028" NYLON 3/4" datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .16-.39"250PC datasheet.pdf
SIDACTOR BI 300V 250A QFN SMD datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 5A DO201AD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
ENCODER INCREMENTAL 24CPR datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf