Vishay/Dale RNC60H1242FRB14
RNC60H1242FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1242FRB14
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1242FRB14.pdf
Availability of RNC60H1242FRB14
QUANTITY
RNC60H1242FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1242FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1242FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1242FRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1242FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1242FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H1242FRB14
RES SMD 649 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TOOL DIE SET 6.3MM FF datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W DUAL +/-15V OUT datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HVY DTY TIE 52.2"L 175 LB YELLOW datasheet.pdf
500 TB RIS CLA INTERLACE datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf