Vishay/Dale RNC60H1243DSBSL
RNC60H1243DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1243DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 124K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1243DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1243DSBSL
QUANTITY
RNC60H1243DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1243DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1243DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1243DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1243DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1243DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1243DSBSL
RES SMD 2.7K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
TVS DIODE 190VWM 325.5VC AXIAL datasheet.pdf
SNSW 10A SLDR RLR 70500813 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
MINI I/O PLUG KIT LOCK EXTEND VE datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf