Vishay/Dale RNC60H1243DSBSL
RNC60H1243DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1243DSBSL
Brief Description
RES 124K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1243DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1243DSBSL
QUANTITY
RNC60H1243DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1243DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1243DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1243DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1243DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1243DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1243DSBSL
VARISTOR 19.8V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 18-22AWG VINYL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
VARISTOR 612V 3.5KA DISC 11.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf