Vishay/Dale RNC60H1243FSB14
RNC60H1243FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1243FSB14
Brief Description
RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1243FSB14.pdf
Availability of RNC60H1243FSB14
QUANTITY
RNC60H1243FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1243FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1243FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1243FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1243FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1243FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1243FSB14
TAPE PACK ESD PROTECTED AREA YEL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 78A TO-247AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.1PF 25V 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DEM-OPA-SO-3B datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 5A TO263-7 datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20.8KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf