Vishay/Dale RNC60H1244FSBSL
RNC60H1244FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1244FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1244FSBSL.pdf
Availability of RNC60H1244FSBSL
QUANTITY
RNC60H1244FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1244FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1244FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.24M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1244FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1244FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1244FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1244FSBSL
IC A/D CONV 24BIT MICRPWR 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 130W datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SENSOR LEVEL FLOAT M10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf