Vishay/Dale RNC60H1250FSBSL
RNC60H1250FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1250FSBSL
Brief Description
RES 125 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1250FSBSL.pdf
Availability of RNC60H1250FSBSL
QUANTITY
RNC60H1250FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1250FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1250FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)125
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1250FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1250FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1250FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1250FSBSL
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC FPGA 516 I/O 729PBGA datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FET RF N-CH 28V 2.4GHZ NI780-4 datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf