Vishay/Dale RNC60H1264BSBSL
RNC60H1264BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1264BSBSL
Brief Description
RES 1.26M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1264BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1264BSBSL
QUANTITY
RNC60H1264BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1264BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1264BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.26M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1264BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1264BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1264BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1264BSBSL
BATTERY PK 7.5V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
IC DGTL SNGL 50K SPI 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf