Vishay/Dale RNC60H1270BSBSL
RNC60H1270BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1270BSBSL
Brief Description
RES 127 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1270BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1270BSBSL
QUANTITY
RNC60H1270BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1270BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1270BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)127
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1270BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1270BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1270BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1270BSBSL
RES 120 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY DPST FLANGE 3A datasheet.pdf
CONN RECEPT 88 POS RTANG 2MM PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 4.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
TFLEX XS4200 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf