Vishay/Dale RNC60H1270BSRE6
RNC60H1270BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1270BSRE6
Brief Description
RES 127 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1270BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1270BSRE6
QUANTITY
RNC60H1270BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1270BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1270BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1270BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1270BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1270BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1270BSRE6
RECTIFIER BRIDG 1.5A 1000V RB-15 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 7.5K OHM 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 1023BGA datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP LG PANEL IND AMB OIL TIGHT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.67A 100 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf