Vishay/Dale RNC60H1293DSB14
RNC60H1293DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1293DSB14
Brief Description
RES 129K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1293DSB14.pdf
Availability of RNC60H1293DSB14
QUANTITY
RNC60H1293DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1293DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1293DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)129k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1293DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1293DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1293DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1293DSB14
FIXED IND 470UH 95MA 16.3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 4.22 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
AM60570-37 INSERTION BACK PLATE datasheet.pdf
RES 475 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Header 27 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG 3OUT BUCK/LDO 28QFN datasheet.pdf
CAP POLY 390UF 20% 35V T/H datasheet.pdf