Vishay/Dale RNC60H1300FSRE6
RNC60H1300FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1300FSRE6
Brief Description
RES 130 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1300FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1300FSRE6
QUANTITY
RNC60H1300FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1300FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1300FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1300FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1300FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1300FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1300FSRE6
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
THERM PTC MINI-BEAD 3MM 130C datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
SENS PROX M12 8MM NPN-NO UNSHLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 20POS 5A datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Automotive 16-HTSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Wire Leads datasheet.pdf