Vishay/Dale RNC60H1330FSRE6
RNC60H1330FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1330FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1330FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1330FSRE6
QUANTITY
RNC60H1330FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1330FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1330FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1330FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1330FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1330FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1330FSRE6
RES SMD 1.91K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
T STRUT 25.35"L W/O INS W/KEYWAY datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU W/LED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 560K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
139AXB2 ACTUATOR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 625MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf