Vishay/Dale RNC60H1333FSB14
RNC60H1333FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1333FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1333FSB14.pdf
Availability of RNC60H1333FSB14
QUANTITY
RNC60H1333FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1333FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1333FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1333FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1333FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1333FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1333FSB14
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MOD IR RCVR 33KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf