Vishay/Dale RNC60H1333FSRE6
RNC60H1333FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1333FSRE6
Brief Description
RES 133K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1333FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1333FSRE6
QUANTITY
RNC60H1333FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1333FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1333FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1333FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1333FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1333FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1333FSRE6
GDT 300V 15% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 600MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE RED datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf