Vishay/Dale RNC60H1353DSB14
RNC60H1353DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1353DSB14
Brief Description
RES 135K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1353DSB14.pdf
Availability of RNC60H1353DSB14
QUANTITY
RNC60H1353DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1353DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1353DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)135k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1353DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1353DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1353DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1353DSB14
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
SIDACTOR BI 170V 250A DO214 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AC datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 3A DO214AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 5A TSDSON-8 datasheet.pdf