Vishay/Dale RNC60H1371FPB14
RNC60H1371FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1371FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1371FPB14.pdf
Availability of RNC60H1371FPB14
QUANTITY
RNC60H1371FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1371FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1371FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1371FPB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1371FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1371FPB14 Details Description
Related parts for RNC60H1371FPB14
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG DIP IDC 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR SLF 75 MM datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 2.185A 47 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 700MA 250 MOHM datasheet.pdf