Vishay/Dale RNC60H1371FSR36
RNC60H1371FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1371FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1371FSR36.pdf
Availability of RNC60H1371FSR36
QUANTITY
RNC60H1371FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1371FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1371FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1371FSR36
Related LinksRNC60H1, RNC60H1371FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1371FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H1371FSR36
IC BUFFER 6XGAMMA 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 3.26A Lighting eSIP-7C datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 3/8-48" WHITE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 2.5A 16DFN datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf