Vishay/Dale RNC60H1372BSRSL
RNC60H1372BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1372BSRSL
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1372BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1372BSRSL
QUANTITY
RNC60H1372BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1372BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1372BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1372BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1372BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1372BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1372BSRSL
CONN HSG RCPT 10POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AUDIO AMP BTL 50W 4CH HZIP25 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 52MM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf