Vishay/Dale RNC60H1381DSRSL
RNC60H1381DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1381DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.38K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1381DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1381DSRSL
QUANTITY
RNC60H1381DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1381DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1381DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.38k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1381DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1381DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1381DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1381DSRSL
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS AWG26 STRAIGHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW OPEN ASSY 25 COL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf