Vishay/Dale RNC60H1382DSRSL
RNC60H1382DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1382DSRSL
Brief Description
RES 13.8K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1382DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1382DSRSL
QUANTITY
RNC60H1382DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1382DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1382DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1382DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1382DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1382DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1382DSRSL
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.65M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
COUNTER LCD 7 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC FLASH 1MB 8TSSOP datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.7KV 63A TO247-2 datasheet.pdf