Vishay/Dale RNC60H1400BSB14
RNC60H1400BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1400BSB14
Brief Description
RES 140 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1400BSB14.pdf
Availability of RNC60H1400BSB14
QUANTITY
RNC60H1400BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1400BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1400BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1400BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1400BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1400BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1400BSB14
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
SGE1510-0-2130A-5000C-5000C datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT SKT datasheet.pdf