Vishay/Dale RNC60H1403DSRSL
RNC60H1403DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1403DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 140K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1403DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1403DSRSL
QUANTITY
RNC60H1403DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1403DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1403DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1403DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1403DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1403DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1403DSRSL
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SW KEYLOCK 16MM KEYCODE 002 250V datasheet.pdf
OSC XO 26.983MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 16POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 2.14A 80 MOHM datasheet.pdf
SBL13(L) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 24V 220W datasheet.pdf