Vishay/Dale RNC60H1430DSRSL
RNC60H1430DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1430DSRSL
Brief Description
RES 143 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1430DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1430DSRSL
QUANTITY
RNC60H1430DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1430DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1430DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1430DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1430DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1430DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1430DSRSL
MULTI-PAIR 2COND 20AWG WHT SHLD datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 64 SOLID STATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT BLACK 6CKT .093 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
1M CBL FOR CAMERA STROBE CONTL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 M32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf