Vishay/Dale RNC60H1431BSRE6
RNC60H1431BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1431BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.43K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1431BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1431BSRE6
QUANTITY
RNC60H1431BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1431BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1431BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1431BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1431BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1431BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1431BSRE6
JUMPER-H1502TR/A3048Y/X 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 1.5K OHM 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.4A 298 MOHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 500MA 450 MOHM datasheet.pdf
EMI FILTER 16A 480VAC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 350W datasheet.pdf