Vishay/Dale RNC60H1453BSRSL
RNC60H1453BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1453BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 145K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1453BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1453BSRSL
QUANTITY
RNC60H1453BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1453BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1453BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)145k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1453BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1453BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1453BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1453BSRSL
MICRO-D RCPT 31POS PIN 36" WIRE datasheet.pdf
SERVO DRIVE 1KW 230V G5 SERIES datasheet.pdf
ICONTROL RELAY CURRENT 24VDC DIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf