Vishay/Dale RNC60H1453BSRSL
RNC60H1453BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1453BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 145K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1453BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1453BSRSL
QUANTITY
RNC60H1453BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1453BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1453BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)145k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1453BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1453BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1453BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1453BSRSL
CAP CER 390PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 39 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
LED MT SR VERT 9MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf