Vishay/Dale RNC60H14R3FSB14
RNC60H14R3FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H14R3FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.3 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H14R3FSB14.pdf
Availability of RNC60H14R3FSB14
QUANTITY
RNC60H14R3FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H14R3FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H14R3FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H14R3FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H14R3FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H14R3FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H14R3FSB14
RES 332 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC HIGH SID POWER DRIVER TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI ABSO 12V SMT datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS ISI -110V 42LGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf