Vishay/Dale RNC60H1500FSRE6
RNC60H1500FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1500FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1500FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1500FSRE6
QUANTITY
RNC60H1500FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1500FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1500FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1500FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1500FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1500FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1500FSRE6
MOSFET N-CH 30V 87A TO-262 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 240DIMM datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRAY 5.11"L X 3.93"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF 5V SMT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf