Vishay/Dale RNC60H1501BSRSL
RNC60H1501BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1501BSRSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1501BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1501BSRSL
QUANTITY
RNC60H1501BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1501BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1501BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1501BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1501BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1501BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1501BSRSL
CONN TERM SPADE UNINS 12-10 #6 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 165MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 6POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf