Vishay/Dale RNC60H1504BSBSL
RNC60H1504BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1504BSBSL
Brief Description
RES 1.5M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1504BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1504BSBSL
QUANTITY
RNC60H1504BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1504BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1504BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1504BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1504BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1504BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1504BSBSL
IC OPAMP VFB 220MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 250MA 0402 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
OSC MEMS 233.333MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONDUCT MARKER CARRIER CLOSED datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf