Vishay/Dale RNC60H1504FSRE6
RNC60H1504FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1504FSRE6
Brief Description
RES 1.5M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1504FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1504FSRE6
QUANTITY
RNC60H1504FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1504FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1504FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1504FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1504FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1504FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1504FSRE6
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OSC XTAL DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT GOLD .156 datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
IC DDS 16B 2.5GHZ 88LFCSP datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 5POS datasheet.pdf
EVAL KIT FOR ACT8945AQJ305-T datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A TO220 datasheet.pdf