Vishay/Dale RNC60H1520BSBSL
RNC60H1520BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1520BSBSL
Brief Description
RES 152 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1520BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1520BSBSL
QUANTITY
RNC60H1520BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1520BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1520BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)152
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1520BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1520BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1520BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1520BSBSL
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9755 datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 17POS STR GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 3MM SQUARE TH/SNAP datasheet.pdf