Vishay/Dale RNC60H1521DSBSL
RNC60H1521DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1521DSBSL
Brief Description
RES 1.52K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1521DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1521DSBSL
QUANTITY
RNC60H1521DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1521DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1521DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.52k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)