Vishay/Dale RNC60H1524BSRSL
RNC60H1524BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1524BSRSL
Brief Description
RES 1.52M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1524BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1524BSRSL
QUANTITY
RNC60H1524BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1524BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1524BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.52M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1524BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1524BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1524BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1524BSRSL
IC MICROMANAGER 5% 16-SOIC datasheet.pdf
RES 510K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF DL SCHMIT TRIG SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
MODULE POWER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
47UF 16V 6,5X18MM 125C 4000H datasheet.pdf