Vishay/Dale RNC60H1524DSRSL
RNC60H1524DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1524DSRSL
Brief Description
RES 1.52M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1524DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1524DSRSL
QUANTITY
RNC60H1524DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1524DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1524DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.52M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1524DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1524DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1524DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1524DSRSL
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
CONN HEADER 2X8 VERT BRKWAY GOLD datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
1.00MM PITCH SIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 45W datasheet.pdf